Automobilklub Morski Strona Główna Automobilklub Morski
Forum Sekcji Pojazdów Zabytkowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Nowe zmiany wejdą w życie:
Autor Wiadomość
KajTan 
ModeraTor


Dołączył: 05 Sie 2004
Posty: 2724
Skąd: 3ciTy
Wysłany: 27-08-2020, 14:57   Nowe zmiany wejdą w życie:

Nowelizacja jest przeprowadzona w formie ustawy z 14 sierpnia 2020 roku dotyczy ustaw: "Prawo u ruchu drogowym" oraz innych, określanych wspólnie jako "pakiet deregulacyjny". Jej głównym celem jest ułatwienie życia właścicielom samochodów i kierowcom przez uproszczenie licznych procedur i ograniczenie liczby krążących w obiegu dokumentów.


Podpisanie wyżej wymienionych ustaw przez prezydenta to ostatni krok drogi legislacyjnej. Po tej czynności zostają ogłoszone w Dzienniku Ustaw, a następnie wchodzą w życie po upłynięciu okresu "vacatio legis". W tym przypadku jest dość długi, bo z kilkoma wyjątkami potrwa trzy miesiące.

Jakie są najważniejsze zmiany w punktach? Oto one:

  - Kierowcy nie będą musieli mieć ze sobą dokumentu potwierdzającego ich uprawnienia do prowadzenia samochodu - prawa jazdy. Nie będą mieli też obowiązku okazania go policji w czasie kontroli drogowej. Przepis ten dotyczy tylko właścicieli polskich praw jazdy, bo w ich przypadku jest możliwa weryfikacja uprawnień w systemie elektronicznym.
  - Nie będzie trzeba zmieniać tablicy rejestracyjnej po zakupie samochodu używanego, który już jest zarejestrowany w Polsce, niezależnie od powiatu. W tej chwili taka możliwość dotyczy tylko nabywców z tego samego powiatu lub miasta na prawach powiatu. Wreszcie będzie można zachować istniejące numery rejestracyjne.
  - Zostanie zniesiony obowiązek przedkładania dowodu własności podczas rejestracji pojazdu, jeżeli od poprzedniej rejestracji nie nastąpiła zmiana jego właściciela.
  - Ustawa przewiduje także możliwość rejestracji pojazdu w imieniu kupującego przez firmę zajmującą się sprzedażą nowych samochodów. Ten przepis wejdzie w życie po dziewięciu miesiącach od opublikowania w Dzienniku Ustaw.
  - Zostanie zniesiony obowiązek wydawania nalepki kontrolnej oraz karty pojazdu. W tym przypadku prawo wejdzie w życie po 24 miesiącach, bo wymaga przygotowania odpowiednich rozwiązań technicznych.
  - Możliwe będzie czasowe wycofanie z ruchu samochodu osobowego, który nie jest użytkowany.
  - Zostanie zakazane umieszczanie zmniejszonych jednorzędowych tablic rejestracyjnych na samochodach, które pozwalają na stosowanie normalnych, większych tablic.

Czas wejścia niektórych zmian jest elastyczny, bo wymaga dodatkowo komunikatu określającego ten moment przez odpowiedniego ministra. Mniejszych zmian jest więcej, ale nie zmienią życia kierowców w znaczący sposób.

Warto dodać, że nowelizacja nie dotyczy najbardziej kontrowersyjnych przepisów: wprowadzających zmiany w pierwszeństwie dla pieszych na przejściu, możliwość utraty prawa jazdy za przekroczenie prędkości poza terenem zabudowanym i ograniczenie prędkości do 50 km/h w terenie zabudowanym przez całą dobę. Na nie będziemy musieli poczekać dłużej.

Najnowsze zmiany przepisów brzmią zachęcająco. Jak będzie w praktyce, okaże się za kilka miesięcy, ale niektóre z nich na pewno mogą zaskoczyć kierowców. Chodzi zwłaszcza o zakaz stosowania tzw. małych tablic rejestracyjnych z powodów estetycznych. Trzeba jednak pamiętać, że tak jak w innych przypadkach, tak i w tym - prawo nie obowiązuje wstecz.
_________________

Polski Fiat 125p 1968 13oo cc
Opel Olympia-Rekord B
1966 17oo cc
Cadillac series62 1954 54oo cc

 
 
 
waszczur 
Nadworny ekonomista


Dołączył: 10 Sie 2004
Posty: 678
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 03-09-2020, 19:59   

poczekaaaaaamy....... :wstyd:

Art. 17. Minister właściwy do spraw informatyzacji w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw transportu
ogłasza w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej oraz na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej ministra właściwego do spraw informatyzacji komunikat określający dzień wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających czasowe wycofanie z ruchu samochodu osobowego.
Art. 18. Minister właściwy do spraw informatyzacji w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw transportu
ogłasza w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej oraz na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej ministra właściwego do spraw informatyzacji komunikat określający dzień wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego pojazdu.
Art. 19. Minister właściwy do spraw informatyzacji w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw transportu
ogłasza w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej oraz na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej ministra właściwego do spraw informatyzacji komunikat określający dzień wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających przekazywanie do centralnej ewidencji pojazdów i gromadzenie w tej ewidencji danych o przekroczeniach terminów, o których mowa w art. 71 ust. 7 i art. 78 ust. 2 pkt 1 ustawy zmienianej w art. 1.
Art. 20. Komunikaty, o których mowa w art. 17–19, ogłasza się w terminie co najmniej 5 miesięcy przed dniem
wdrożenia rozwiązań technicznych określonym w danym komunikacie.

czyli jak w starym kawale:
"Mamo - kiedy w końcu przyjedzie ten autobus....?"
"JAK PRZYJEDZIE!"
_________________
jerzy waszczur
AX 10E 1994 Francuski łącznik
ZX 1.4i 1993 Premiere
C15 1.9d 2003 La Bagnole Brut
V360GL B200F 1987 Biały kruk
"na tę chorobę medycyna zna dwa lekarstwa - żadne nie działa" cytat z czeskiego filmu;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group