Automobilklub Morski Strona Główna Automobilklub Morski
Forum Sekcji Pojazdów Zabytkowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Oldtimer z zagranicy
Autor Wiadomość
Jarkos 

Wysłany: 22-01-2013, 19:37   Oldtimer z zagranicy

Cześć:
W lutym zamierzam sprowadzić fajne, w ładnym stanie techn. autko zabytkowe z zachodu (UE) z ogłoszenia internetowego.
Samochód nigdy nie był rejestrowany, obecny właściciel nie posiada dokumentów, telefonicznie deklarował się podpisać klasyczną umowę cywilno-prawną.
Oczywiście będę go rejestrował na żółte tablice.
Proszę o objaśnienie aktualnych przepisów dot. opłat ?
- zakładam że w US będę musiał wypełnić PIT i zapłacić za transkację 2% - proszę o potwierdzenie,
- co Urzędem Celnym ? itd.
- czy tłumaczenie przez tłumacza przysięgłego jest niezbędne ?

Kiedyś był wątek na tym forum w tym temacie (rejestracja aut sprowadzonych z zagranicy), jednakże nigdzie nie mogę go odnaleźć, a część zapodanych linków w różnych postach nie działa.

groszek 
Okruszki...

Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 22-01-2013, 21:40   

Proponuję najpierw zorganizować opinię rzeczoznawcy i potem zgłosić do odprawy celnej auto o charakterze kolekcjonerskim (możliwe, że uda sie uniknąć płacenia akcyzy). Jak nie to UC i akcyza, potem skarbówka i zwolnienie z VATu, potem diagnosta i przeglad, potem ponownie do UC, potem rzeczoznawca, potem konserwator, potem czekamy na wypis z Wawy od głównego konserwatora i potem już tylko do UM w celu rejestracji.
Tak było przynajmniej jeszcze 2 lata temu jak sprowadzałem auto z Czech.
Tłumaczenia dokumentów były potrzebne.

Zastava 750 

Wysłany: 23-01-2013, 11:46   

Tk umaczenia umów możesz sobie obejść robiąc od razu umowę KS w dwu językach. Ja mam umowę np na Fiata 5oo polsko słowacką od razu tam spisaną i kilka stówek w kieszeni.
Inne kwity typu dowód czy briefy musisz tłumaczyć.. niestety.

Seat 133 '75

Fiat 900T "Krastavac" '79

Panda Selecta '92,
Panda 1242Fire '93,
Panda Country Club 4x4 1,1Fire '93

Seat Marbella 850 '93/88

Punto Selecta CLX 1,2 Fire '96
Lancia Y10 Selectronic 1,1 Fire '94
Lancia Zeta 2,0T LX '96

Citroen Evasion '00 HDi

Jarkos 

Wysłany: 23-01-2013, 19:08   

Już wydrukowałem umowę dwujęzyczną, brief'ów nie będę tłumaczyć bo przedmiotowe auto ich nie posiada.
Na dzień jutrzejszy umówiłem się na rozmowę z kierownikiem UCelnego na Miałkim Szlaku - będę miał świeże porady.

Poniżej cytuje z Weterena szos:
Kolejnym krokiem jest tu Urząd Skarbowy, w którym wypełniamy druk VAT-25 (druk możemy pobrać TUTAJ) i opłacamy 150zł. Jeżeli sprowadziliśmy weterana z UE to nie zapłacimy VAT’u - brak konieczności opłacenia podatku od towarów i usług. W pozostałych przypadkach, płacimy stawkę 7%.

UWAGA! Bardzo ważna rzecz, jeżeli kupiliśmy naszego weterana szos w kraju od osoby prywatnej, czyli na umowę kupna/sprzedaży (Uwaga! Nie dotyczy osób kupujących na f-vat!), to mamy obowiązek zapłacić 2% podatku PCC. Tutaj możemy napotkać następujący problem: urzędnik zakwestionuje nam cenę z umowy k/s, zasugeruje, że jest ona zaniżona i musimy zapłacić podatek od wyższej sumy....
Tutaj nie rozumiem:
- nie kupuję w Polsce,
- zakup za granicą w kraju należącym do UE

--------- czy płacę w końcu coś w US, czy nie ?

Zastava 750 

Wysłany: 23-01-2013, 19:16   

Na Miałkim Szlaku są Fajne Chłopaki! Zadem trząsłem jak z 5oo ką tam byłem a oni mi wszystko powiedzieli, pomogli i totalnie mnie odstresowali... ! Super ekipa.

Seat 133 '75

Panda Selecta '92,
Panda 1242Fire '93,

Seat Marbella 850 '93/88

Lancia Zeta 2,0T LX '96

Citroen Evasion '00 HDi

Jarkos 

Wysłany: 23-01-2013, 19:36   

.... też mam o nich takie same zdanie :) :)

Jarkos 

Wysłany: 24-01-2013, 19:40   

Zapodam info po „zasięgnięciu języka” w odpowiednich urzędach --- może się przyda

Kupujemy więc w danym kraju UE auto ---- na umowę lub fakturę:

- jeśli nie posiada żadnych dokumentów rejestracyjnych i zostaje w naszych rękach wyłącznie umowa cywilno-prawna to bardzo dobrze jest wydrukować i zachować ogłoszenie, z którego wynika, że jest oficjalne źródło zakupu, np. scout24 lub popularne mobile.eu Może taki wydruk przydać się również w czasie drogi powrotnej, gdy zatrzyma lawetę do kontroli policja lub inne służby, bo sama umowa może budzić wątpliwości.

W domku/na miejscu:
- umowa : potrzebne jej tłumaczenie,
wystarcza umowa dwujęzyczna (przynajmniej w moim rejonie urzędowym),
- jeśli ma briefy lub inne dokumenty rejestracyjne to także ich tłumaczenie,

Urząd Celny: / wizyta przed US /
-- jeśli z góry jesteś pewny zabytkowego statusu swojego pojazdu to nie masz określonego terminu składania wizyty w tym urzędzie ; możesz iść tam nawet np. za rok. Wówczas musisz już bezwzględnie posiadać opinię rzeczoznawcy, a jeszcze lepiej wpis do rejestru zabytków. Sprawa wtedy jest jednoznacznie jasna i pozytywnie załatwiana,
- przedstawić umowę + ew. dokumenty pojazdu + tłumaczenie,
- jeśli brak dokumentów pojazdu to przedstawić wydruk, o którym napisałem na wstępie.
- składasz wniosek o zwolnienie z podatku akcyzowego i po wpłacie 17zł. na podane konto UMiasta otrzymujesz odpowiednie zaświadczenie

Urząd Skarbowy
-- jeśli z góry jesteś pewny zabytkowego statusu swojego pojazdu to nie masz określonego terminu składania wizyty w tym urzędzie, można tam iść np. za 1,5 roku
- musisz posiadać zaświadczenie z UC o zwolnieniu z akcyzy oraz ewentualnie do wglądu umowę kupna + tłumaczenie,
- wypełniasz formularz VAT-24, po czym uiszczasz stałą opłatę w wys. 160zł. niezależnie od wartości pojazdu /zrobić kopie/

Wydział Komunikacji:
- umowa + ew. dokumenty pojazdu + tłumaczenie,
- potwierdzona kopia VAT-24,
- wpis do rejestru zabytków,
- badania techniczne.

Jeśli o czym zapomniałem – to proszę dodać swoje uwagi (formalne i praktyczne)

Jarkos 

Wysłany: 07-02-2013, 18:52   

:cisza:
Czy ktoś z Was wybiera się na największą w Europie giełdę oldtimerów i części do nich - taki niemiecki motobazar - VETERAMA w Mannheim ?
:cwaniak:
http://www.veterama.de

Impreza odbędzie się w dniach 16 - 17 marca na terenie Hockenheimring (tor wyścigowy w pobliżu Mannheim). Ze względu na odległość i rozmiar imprezy warto zaplanować wyjazd dwudniowy z noclegiem w hotelu.

Koszt wejściówki jednodniowej to 14,- EUR od osoby.

Zastava 750 

Wysłany: 07-02-2013, 19:19   

... koszt noclegu w hotelu (!) to jakieś skromne 90Euro za łeb zapewne a benzyna w dojczlandzie ponad 7 zł za litr... Nic tylko jechać... ;-)

Seat 133 '75

Panda Selecta '92,
Panda 1242Fire '93,

Seat Marbella 850 '93/88

Lancia Zeta 2,0T LX '96

Citroen Evasion '00 HDi

skrzydlaczek 

Wysłany: 22-02-2013, 09:04   

Jarkos napisał/a:
Urząd Celny: / wizyta przed US /
-- jeśli z góry jesteś pewny zabytkowego statusu swojego pojazdu to nie masz określonego terminu składania wizyty w tym urzędzie ; możesz iść tam nawet np. za rok. Wówczas musisz już bezwzględnie posiadać opinię rzeczoznawcy, a jeszcze lepiej wpis do rejestru zabytków. Sprawa wtedy jest jednoznacznie jasna i pozytywnie załatwiana,

to czy auto jest zabytkowe czy nie, okreslaja panowie z UC, wiec dla jednych auta z lat 50-tych sa, dla drugich nie. W ogole nie musisz tam isc i tracic czasu rozmawiajac z przepoconymi darmozjadami ktorzy rzadza sie swoim prawem. Kobieta w urzadzie przy rejestracji auta widzac, ze masz wpis do ewidencji zabytkow nie rzada od Ciebie niz z UC.. i tak to sie powinno odbywac. Pojdziesz do UC i beda ci chcieli udowodnic ze nie jest zabytkiem, ze nie spelnia ich kryteriow (kupno auta na specjalnej aukcji aut zabtkowych, czy jestes kolekcjonerem, czy auto przedstawia znaczna wartosc i inne czerwone bzdety). Wiec w ogole tam nie trzeba isc

co do US wydaje mi sie ze panie maja to gdzies czy zabytek czy nowe auto, po prostu placi sie ten VAT-25 160 zl i masz na to jakis okreslony termin. Tak bylo rok temu

Jarkos napisał/a:

- przedstawić umowę + ew. dokumenty pojazdu + tłumaczenie,
- jeśli brak dokumentów pojazdu to przedstawić wydruk, o którym napisałem na wstępie.
- składasz wniosek o zwolnienie z podatku akcyzowego i po wpłacie 17zł. na podane konto UMiasta otrzymujesz odpowiednie zaświadczenie
- jeśli z góry jesteś pewny zabytkowego statusu swojego pojazdu to nie masz określonego terminu składania wizyty w tym urzędzie, można tam iść np. za 1,5 roku

nie o zwolnienie z akcyzy tylko wniosek o NIEPODLEGANIE OPODATKOWANIU AKCYZOWEMU, auta zabytkowe nie sa zwolnione z akcyzy, one jej nie podlegaja. Ma to znaczenie jezeli kobita nie bedzie ci chciala zarejestrowac auta bez oplaconej akcyzy (lub druku z urzedu celnego)

zolwik 

Wysłany: 11-07-2018, 12:51   

Witam przepraszam za ogrzewanie kotleta...ale po co zasmiecac nowymi tematami.

Mam podobny przypadek czyli zakup pojazdu pochodzącego z eu ale aktualnie w pl(od jakiego czasu w kraju to nie wiem,o ile to istotne)
Auto jest do kapitalki z lat 50' no i najważniejsze nie chciałbym rej na zolte tylko na biale.

Pytanie do was czy to się da normalne czy walka z urzędnikami?
126p 82'
125p 82'
Nissan cherry 83'
Romet 200 86'
Nysa 90'
Żuk 91'

Kubi 

Wysłany: 13-07-2018, 10:45   

zolwik napisał/a:

Auto jest do kapitalki z lat 50' no i najważniejsze nie chciałbym rej na zolte tylko na biale.

Jak ma ponad 40 lat to jest z automatu pojazd historyczny. Może to wystarczy, bez rejestracji na zabytek?
Takie auto np. już nie musi mieć ciągłości OC jak nie jeździsz.

skrzydlaczek 

Wysłany: 13-07-2018, 11:11   

zolwik napisał/a:
Witam przepraszam za ogrzewanie kotleta...ale po co zasmiecac nowymi tematami.

Mam podobny przypadek czyli zakup pojazdu pochodzącego z eu ale aktualnie w pl(od jakiego czasu w kraju to nie wiem,o ile to istotne)

Pytanie do was czy to się da normalne czy walka z urzędnikami?

Ale masz umowe kupna gdzies w jakims panstwie EU tak? Czy ten ktos od kogo kupiłeś spisał z Tobą umowę i on juz gdzies to zarejestrował/zarejestruje w urzedzie? Jak go wyremontujesz to sobie zaczniesz go rejestrowac i juz.. albo tak jak Kubi napisal jak ma ponad 40 lat to na białych nie trzeba miec ciągłości oc

L.

zolwik 

Wysłany: 13-07-2018, 11:20   

Kiedyś sprowadzony i nie zglaszany. Umowa będzie spisywana.
O OC się nie boję bo to pojazd po 40stce.

Bardziej się obawiam że kupię władze $$$ i czas a jakaś baba mi w wk bedzie robić pod górkę.
126p 82'
125p 82'
Nissan cherry 83'
Romet 200 86'
Nysa 90'
Żuk 91'

skrzydlaczek 

Wysłany: 13-07-2018, 11:48   

zolwik napisał/a:
Kiedyś sprowadzony i nie zglaszany. Umowa będzie spisywana.
O OC się nie boję bo to pojazd po 40stce.

Bardziej się obawiam że kupię władze $$$ i czas a jakaś baba mi w wk bedzie robić pod górkę.

jak auto warte renowacji to bym sie w ogóle nie przejmował jakas babą, w najgorszym przypadku zarejestrujesz gdzies indziej, ale o tym bym nie myślał. Umowe mozesz zaczac rejestrowac po paru latach zawsze mozesz zmyslec historie ze cos tam garaz przysypany był i auto po kupnie stało jeszcze 5 lat za granicą

L.

Odpowiedz do tematu